Przebojem do biznesu

Nasza Gazeta - październik 1995r.

Komplet mebli wypoczynkowych zaprojektowany przez leśnickiego artystę rzeźbiarza Zygfryda Gross stał się przebojem tegorocznego konkursu "Najlepszy produkt Opolszczyzny", organizowanego pod patronatem wojewody opolskiego. Pierwszy raz laur zdobył produkt, który jeszcze nie zdążył się pojawić na rynku.
Dla jego twórcy nie jest to pierwsze wyróżnieniem. Zygfryd Gross ma na swoim koncie wiele nagród, w tym tak prestiżową jak "Nagrodę im. Brata Alberta", przyznawaną za twórczość religijną ( otrzymali ja m. in. K. Zanussi, S. Stuligrosz, K. Zachwatowicz).
Laur "Najlepszy Produkt..." przyznaje się wyrobom, które rokują nadzieję na rynkowy sukces. Przede wszystkim muszą to być produkty wysokiej jakości.
W komisji konkursowej zasiadają fachowcy z różnych branż – marketingu, technologii wykonania, plastycy. Jednogłośnie uznali oni, że meble Grossa to projektowy szlagier i będą się dobrze sprzedawać.
Komplet został pomyślany jako meble łączące walory użytkowe z artystycznymi.
- Fotele zazwyczaj – mówi twórca - wyglądają z tyłu jak stodoła. Tę nieciekawą stronę ustawia się do ściany. U mnie fotel jest estetyczny demensjonalnie, nie mniej ciekawy z tyłu, jak zapraszające siedzisko z przodu. Zaprojektowałem mebel, który można ustawić na środku pokoju jak dzieło rzeźbiarskie.
Będą to z pewnością meble drogie, ale nie za drogie jak na ich wartość jako mebla i zarazem dzieła artysty rzeźbiarza. Mają to być meble luksusowe. Twórca postarał się zapewnić maksymalne obniżenie kosztów materiałów materiałów produkcji. Wszystkie elementy mają kształt 1/3 koła, ale wyliczono je tak, że produkcja jest bezodpadkowa. Postarał się też o prostą technologię montażu. Komplet jest rozkładalny, po spakowaniu można go zmieścić w bagażniku samochodu. Montaż polega na poskręcaniu elementów. Technologia produkcji zatem, jeśli by ją dobrze opracować, nie musiałaby być bardzo skomplikowana.
- Nie jestem producentem ani biznesmenem - deklaruje Zygfryd Gross. – Byłbym zainteresowany współpracą z firmami meblowymi, które przejęłyby mój projekt do powielenia. Prototyp jest gotowy, wykończony do ostatniego szczegółu. Tylko wziąć na maszyny i rozpocząć produkcję.
Projekt kompletu został opatentowany.