Zygfryd Gross - artysta rzeźbiarz.Zygfryd Gross

Artysta rzeźbiarz, prowadzi pracownię rzeźby w drewnie od roku 1967. Praca w drewnie jest tradycją rodzinną trwającą od ponad 100 lat. Drewno pozwala artyście na tworzenie niezwykłych pod względem warsztatowym prac i nadaje im niepowtarzalny charakter. Prace Zygfryda Grossa są wyjątkowe, wyróżnia je dbałość o detal i formę. Są rozpoznawalne ze względu na styl, który sobie poprzez dziesiątki lat wypracował.

Głównym nurtem twórczości artysty jest rzeźba sakralna, to też jego bogaty dorobek w przeważającej mierze znajduje się w kościołach. Są to na ogół nowo wybudowane świątynie, w których wystrój rzeźbiarski jest wyłącznie jego autorstwa. Rzeźby Grossa prezentowane były na licznych wystawach w kraju i za granicą, a wiele z nich znajduje się w zbiorach prywatnych, obiektach użyteczności publicznej czy też klasztornych społecznościach.

Preferowanym stylem Zygfryda Grossa to barok. Pierwsze zetknięcie z nim to również pierwszy wygrany konkurs siedemnastoletniego chłopaka. Konkurs dotyczył zaprojektowania i realizacji zespołu figur nawy głównej w zabytkowym kościele parafialnym w Rudach Wielkich pod Raciborzem. Kościół jest częścią pocysterskiego zespołu klasztornego. Barokowe figury wraz z cokołami ściennymi są wielkości ok. 170 cm. Cztery wykonane w latach 1962-63 w pracowni rzeźbiarskiej Franciszka Masorza (odbudowywał on w latach 50-tych ołtarze w zniszczonych wojną kościołach) oraz dalsze dwie już w samodzielnie prowadzonej pracowni w Leśnicy w latach 1964-65."

W ostatnich latach artysta realizował prace obejmujące całościowy wystrój rzeźbiarski wnętrza nowego Sanktuarium Maryjnego w Jaworznie. Grupa rzeźbiarska "Golgota" ołtarza głównego to postacie 4.5 m. wysokości, stacje drogi krzyżowej wysokość 160 X 70 cm, płaskorzeźba ostatnia wieczerza na trzy metrowej długości mensie, ołtarz M.B. Loretańskiej - kaplica pilotów oł. św. Józefa z dzieciątkiem Jezus.

W latach 2009 - 2010 realizowane były cztery główne postacie Ołtarza Ojczyzny - z Testamentu Jana Pawła II - w kościele Św. Krzyża w Warszawie. Był to jeden z ważniejszych konkursów wygranych na realizację barokowych figur zorganizowany na kraj a zarazem wielki zaszczyt dla artysty mogącego zaistnieć w najważniejszym bodajże miejscu Historycznego Sacrum stolicy. Aktualnie artysta realizuje autorski projekt - siedmiometrowy pomnik Chrystusa Arcykapłana z ponad naturalnej wielkości popiersiami: Papieża Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbe, św. Faustyny i bł. Jerzego Popiełuszki.

Z wyróżnień otrzymanych przez artystę najcenniejszą dla niego jest nagroda im. Brata Alberta, przyznana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki sakralnej w 1978 roku. Kolejne to w 2002 r. otrzymane z rąk J. E. Księdza Kardynała J. Glempa Prymasa Polski Złoty Medal oraz Dyplom za rzeźbiarski wystrój prospektu organowego w Bazylice na Górze św. Anny. W 2004 prace Grossa nagrodzone zostały złotym Medalem na Międzynarodowej Wystawie Sakroexpo w Kielcach. Ostatnie jego osiągnięcie to zdobycie Medalu Merkurius Gedanensis na krajowej wystawie "Kościoły 2006" w Toruniu. Wymienić by można jeszcze cenne dla artysty wyróżnienia, wręczone mu na Międzynarodowej wystawie Kościoły 2005 w Gdańsku oraz w Kielcach na Sakroexpo 2006 r., gdzie prezentował ważną w jego twórczości pracę p.t. "Ostatnia Kolacja". Na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Sakralnej SACROEXPO w Kielcach praca nad Ołtarzem Ojczyzny została nagrodzona medalem SACROEXPO 2011.

Prezentowane na tej stronie www prace są niewielką częścią dorobku artysty.

Zapraszamy Państwa serdecznie do odwiedzenia naszej galerii autorskiej.